ار.ال.استاین*

رابرت لارنس استاین در سال1943 در شهر کلمبوس ایالت اوهایو به دنیا آمد.نویسندگی را از 9سالگی با نوشتن  وداستان های کوتاه فکاهی برای هم کلاسی هایش آغاز کرد.

اولین کتابی که برای بچه ها نوشت((راه ورسم مسخرگی وخنداندن دیگران)) نام داش.وی ادبیات ترسناک را ازسال1986 شروع کردو اولین کتابش ((وعده ی ملاقات بایک غریبه)) آغاز کرد .واولین مجموعه ی کتاب های ترسناکش را با نام((خیابان وحشت))در1989 به چاپ رساند که بلا فاصله در لیست کتاب های پر فروش قرار گرفت.در سال1992مجموعه ی ((ترس ولرز))Goosebups  راپایه گذاشت وپس از آن  مجموعه ی پر طرفدار((اتاق وحشت )) را عرضه کرد.

در دهه 1990  استاین سه سال متوالی   عنوان پر فروش ترین نویسنده ی آمریکا را کسب کرد و در سال 2003  کتاب آمار های جهنی گینس نامش را به خاطر فروش 300 میلیون نسخه  کتاب   به عنوان پر فروش ترین  وپر طرفدار ترین  نویسنده ی مجموعه های رمان نوجوان ثبت کرد. این نویسنده نقش مهمی درتشویق نوجوانان به خواندن کتاب کرد. علاقه مندان به سرگذشت زندگی او می توانند زندکی نامه ی خود نوشته او رادر کتابی به نام  (( از اوهایو آمد ))مطالعه کنند.

جالب است بدانید ماتیو تنها فرزند آر.ار استاین به خودش افتخار می کند که تا به حال حتی یکی از کتاب های پدرش رانخوانده است!!!!!!!!!

مجموعه ی ترس ولرز او با کتاب (( خانه ی مرگ)) آغاز کرد. این مجمو عه شامل بیش از 100 کتاب می باشد که تابه حال به34 ژبان زنده ی دنیا ترجمه شده!!!

از میان این کتاب ها خود او کتاب های ((حبابی که همه راخورد))و((به زیر زمین نزدیک نشو)) رابیشتر از بقیه می پسندد.

او وقتی بی کار است داستان های ترسناک می خواند وفیلم ترسناک می بیند.

در این جا  گفته های وی را داریم:

 

  • نخستین بار چه هنگامی بود که عطش نوشتن به جانتان افتاد؟ آیا لحظه ی خاصی وجود داشت که تصمیم گرفتید به شکل حرفه ای نوشتن را آغاز کنید؟

هنگامی که ۹ سال داشتم ماشین تایپی را در اتاق شیروانی خانه مان پیدا کردم و شروع کردم به نوشتن مجله های طنز و داستان های کوتاه. در آن زمان من واقعا دوست داشتم که یک کارتونیست بشوم،‌ اما توانایی طراحی من حتی از سگم هم کمتر بود - خیلی کمتر از آن. فکر می کنم که من از همان هنگام می دانستم که می خواهم نویسنده شوم.

  • در دوران کودکی چه چیزهایی می خواندید؟ کدام نویسندگان بیشترین تاثیر را بر نوشته های شما گذاشته اند؟

من عاشق مجله بودم. آرزوی من این بود که برای خودم یک مجله ی طنز داشته باشم که البته به آن رسیدم و به مدت ۱۰ سال یک مجله طنز منتشر می کردم. من داستان های ترسناک انتشارات EC comics را دوست داشتم. آن ها حقیقتا وحشتناک و نفرت انگیز با پایانی پیچیده و خنده دار بودند. ری بردبری یکی از نخستین نویسندگانی بودند که من کتاب هایش را خواندم. داستان های او من را به یک کتاب خوان تبدیل کرد. بعد از او من کتاب های ایزاک آسیموف، رابرت شکلی و دیگر نویسندگان کتاب های علمی تخیلی را می بلعیدم.

  • شما نویسندگی را با نوشتن داستان های خنده دار برای کودکان آغاز کردید. چه چیزی سبب شد که به نوشتن داستان های ترسناک روی بیاورید؟ و چرا رمان هایی برای کودکان و نوجوانان؟

من پیش از نوشتن داستان های ترسناک بیش از صد جوک و داستان خنده دار برای کودکان و نوجوان نوشتم. داستان های خنده دار خیلی فروش نداشتند در حالی که فروش کتاب های ترسناک بسیار بالا بود. من از این که دریافتم که کودکان به خواندن چه نوع داستان هایی تمایل دارند،‌ بسیار خوشحال شدم. من نوشتن برای کودکان را انتخاب کردم چون کودکان مخاطبانی مشتاق و علاقه مند هستند. شما باید کیلو کیلو نامه هایی که بچه ها برایم می فرستند را ببینید - پستچی از من متنفر است.

  • "خیابان ترسناک" نخستین مجموعه از داستان های ترسناکی بود که شما برای نوجوانان نوشتید. چه عواملی در موفقیت تان در نگارش این مجموعه به شما کمک کرد؟ آیا هرگر تصور چنین موفقیتی را می کردید؟

من هر سال یک داستان برای نوجوانان می نوشتم و همه ی آن ها پر فروش بودند. من فکر کردم که یک داستان در سال کافی نیست و هیچ ویراستاری هم فکر نمی کرد که  مجموعه کتاب های ترسناک برای کودکان و نوجوانان جواب بدهد. انتشارات Simon & Schuster  مایل بود که مجموعه" خیابان ترسناک" را امتحان کند. فکر می کنم آن ها با ۴ کتاب انتشار این مجموعه را آغاز کردند و این مجموعه به ۱۰۰ عنوان رسیده است .

  • از آن جا بود که مجموعه ی ترس و لرز و مجموعه ی تالار وحشت نیز وارد بازار شد. سرانجام فروش کتاب هایتان به ۳۰۰ میلیون نسخه رسید و پرفروشترین نویسنده ی کودکان تاریخ  شدید. فکر می کنید چه چیز نوشته های شما کودکان را جذب می کند؟ چه چیزی سبب شد که شما به این نتیجه برسید که کتاب های ترسناک در بازار نسل جوان موفق خواهد بود؟

من به درون آن چه کودکان واقعا می خواستند افتادم. این کاملا تصادفی بود. هیچ کسی بیشتر از  من از موفقیت این داستان ها شگفت زده نشد. من فکر می کنم کودکان به این خاطر آن ها را دوست دارند که می توانند به آنها اعتماد کنند. این داستان ها هرگز کودکان را خیلی نمی ترساند. این داستان ها پر از چیزهای خنده دار و بامزه هستند وهمه ی آن ها پایان خوشی دارند.

  • شما هنگام نوشتن داستان های ترسناک برای کودکان چه اصولی را در نظر دارید؟ آیا فهرستی از بایدها و نبایدها وجود دارد؟ آیا موضوع های گوناگونی وجود دارد که شما قادر باشید یا نباشید در مجموعه های گوناگون به آن بپردازید؟ و آیا دستورالعملی برای تغییرات قابل قبول در این بیست سال گذشته وجود دارد؟

اصول من به هیچ وجه تغییر نکرده است. من یک قانون دارم: داستان ها هرگز نباید خیلی واقعی باشند. کتاب ها همیشه برای کودکان دلنشین خواهند بود اگر آن ها همیشه بدانند که داستان ها فانتزی هستند.

  • گفته می شود کسانی که داستان های ترسناک می خوانند یا می نویسند همواره یک کتاب ویژه آن ها را با این نوع ادبیات آشنا می کند و آن ها را به جست و جو درباره ی این مسئله وا می دارد. نخستین کتابی که شما را با ادبیات وحشت آشنا کرد چه بود؟

باور کنید یا نه، پینوکیو داستانی بود که من را با داستان های ترسناک آشنا کرد. مادرم هر روز داستان پینوکیو را در هنگام خواب نیمروز برایم می خواند. اصل داستان پینوکیو بسیار ترسناک است. اول پینوکیو جیرجیرک را با چکش له می کند. سپس در حالی که پاهایش را بالای اجاق گذاشته خوابش می برد و پاهایش کاملا می  سوزد. من هرگز آن را فراموش نمی کنم.

  • چه چیزی مردم را به خوانده داستان های ترسناک علاقه مند می کند؟ چرا ما به عنوان یک خواننده ترسیدن را دوست داریم؟

همه از ترس سرگرم کننده لذت می برند، ‌اگر در آن زمان در محل امن باشند. خواندن کتاب ترسناک مانند سوار شدن بر ترن هوایی در شهر بازی است. هم سرگرم کننده و جالب و هم ترسناک است. اما شما می دانید که جای شما امن است.

 

/li

nbsp; نویسنده ی مجموعه های رمان نوجوان ثبت کرد. این نویسنده نقش مهمی درتشویق نوجوانان به خواندن کتاب کرد. علاقه مندان به سرگذشت زندگی او می توانند زندکی نامه ی خود نوشته او رادر کتابی به نامنیشخند

/ 7 نظر / 279 بازدید
asmae

دستتون درد نکنه دختر دایی عزیز عااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی بود[لبخند]

لیلا

سلام نیایش جون کارت عالی بود به عنوان یه نوجون .من 16سالمه یعنی یه کم ازتوبزرگتر.میدونی منم مثل تو خوره ی کتاب دارم مخصوصا هری.خوشحال میشم اگه چند تا کتاب ترسناک واسم معرفی کنی البته اگه زحمت نیست.ممنون.

انیس

جالب بود ولی اقای استاین خیلی بد قیافه اس

انیس

حالا که بیشتر دقت میکنم میبینم راست میگی زیاد زشت نیست

لیلا

سلام نیایش منو یادت میاد؟؟؟؟؟ازت اسم کتاب خواسته بودم (باباخوره کتاب)چی شد پس؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟منتظرم یه کتاب ترسناک بهم معرفی کنی.البته اگه زحمت نیس؟نشدم بیخیال.[پلک]

معصومه

من عاشق سبک اقای استاینم ممنونم ازتون که داستاناشونو بهم معرفی کردید البته خودم یه چن تاشونو خوندم ولی با این حال دوس دارم داستان های بیشتری ازشون بخونم نمیخوام از خودم تعریف کنم ولی منم مثل شما یه نوجونم که 13 سالمه و یه نویسنده ام و سبکم شبیه سبک ایشونه و قراره به زودی کتابم چاپ بشه بازم ممنون از سایت خوبت عزیز[ماچ]

نرگس

من عاشق کتابای استاین هستم من بیشتر کتاباشو دوست دارم. ولی وقت نمیکنم کتاب بخرم هر چی هم میخرم همون روز اول تا آخرش رو میخونم . برای روزای بعدم دیگه هیچی ندارم بخونم خیلی بده