شام اخر

لئوناردو داوینچی هنگام کشیدن تابلوی شام آخر دچار مشکل بزرگی شد: می‌بایست نیکی را به شکل عیسی و بدی را به شکل یهودا، از یاران مسیح که هنگام شام تصمیم گرفت به او خیانت کند، تصویر می‌کرد. کار را نیمه تمام رها کرد تا مدل‌های آرمانیش را پیدا کند.

روزی در یک مراسم همسرایی، تصویر کامل مسیح را در چهره یکی از آن جوانان همسرا یافت. جوان را به کارگاهش دعوت کرد و از چهره‌اش اتودها و طرح‌هایی برداشت.

سه سال گذشت. تابلو شام آخر تقریبأ تمام شده بود؛ اما داوینچی هنوز برای یهودا مدل مناسبی پیدا نکرده بود. کاردینال مسئول کلیسا کم کم به او فشار می‌آورد که نقاشی دیواری را زودتر تمام کند.

نقاش پس از روزها جستجو، جوان شکسته و ژنده‌پوش و مستی را در جوی آبی یافت. به زحمت از دستیارانش خواست او را تا کلیسا بیاورند، چون دیگر فرصتی برای طرح برداشتن نداشت.

گدا را که درست نمی‌فهمید چه خبر است، به کلیسا آوردند: دستیاران سرپا نگه‌اش داشتند و در همان وضع، داوینچی از خطوط بی‌تقوایی، گناه و خودپرستی که به خوبی بر آن چهره نقش بسته بودند، نسخه برداری کرد.

وقتی کارش تمام شد، گدا، که دیگر مستی کمی از سرش پریده بود، چشم‌هایش را باز کرد و نقاشی پیش رویش را دید و با آمیزه‌ای از شگفتی و اندوه گفت: «من این تابلو را قبلأ دیده‌ام!»

داوینچی با تعجب پرسید: «کی؟»

- سه سال قبل، پیش از آنکه همه چیزم را از دست بدهم. موقعی که در یک گروه همسرایی آواز می‌خواندم، زندگی پر رویایی داشتم و هنرمندی از من دعوت کرد تا مدل نقاشی چهره عیسی شوم !!!!!!!!

/ 10 نظر / 25 بازدید
بنفشه

سلااااااااااااااااااااااااااااام خوبی؟ لینکیدمت داستان خیلی خییییییییییییییییییلی جالبی بود

پریسا

سلام نیایش جان من پریسام،اومده بودی وبلاگم،اره میخ وام حتما تبادل لینک کنیم ولی چون تو هم مثل من طرفدار هری پاتری بیا با اون وبلاگم که در باره ی هری پاتره تبادل لینک کن،می دونی من 3 تا وب دارم: http://bigwitch.blogfa.com که در باره ی هری پاتره http://7death.blogfa.com که درباره ی دنیای خواننده ها و اهنگ هاست.... و http://fanworld.blogfa.com که موضوعاتش فقط طنزه.... هر کدومو خواستی بیا تو وبم بگو تا اسم بدم لینک کنی اگرم هر 3 تا رو لینک کنی که چه بهتر...... تو نظر سنجی هم شرکت کردم تو هم بیا شرکت کن و نظر بده.... بیا اسمم بده تا لینکت کنم..... فعلا بیای ها.......

پریسا

اینو یادم رفت مهتابی سیریوس بلک نمی شه ریموس لوپینه!

مطهره

جالب بود ولي من شنيده بودم اين تابلو خيلي از نماد هاي ماسوني توش به كار رفته[ابرو]

انیس

حدودا چند سال قدمت داره

انیس

نمیدونی

انیس

این که این تابلو چند سال قدمت داره دیگه [نگران][زودباش]

انیس

این که این تابلو چند سال قدمت داه دیگه[عصبانی][کلافه]

انیس

ج و اب م و ب د ه ه ه ه[اوغ]